Masthead Image https://77snszqv.media.zestyio.com/ASCLogo-1920.f1cb27a519bdb5b6ed34049a5b86e317.jpg
2021.04.19

04-19-2021 - Events, News

Sony VENICE Shines at the 35th ASC Awards

By: SonyCine Team

The American Society of Cinematographers (ASC) held their 35th awards celebration on Sunday, April 18th. The first three of the awards listed below, in bold, went to cinematographers who shoot on VENICE. This year the awards was a virtual event and presenters each used Sony Alpha cameras to live stream their announcements of winners in each category.

 

The entire awards ceremony is available to watch on The ASC Facebook page.

https://www.facebook.com/watch/live/?v=465058178159043&ref=watch_permalink

 

Notable moments on the timeline:

35:09 – The show open, shot live from the ASC Clubhouse with Sony cameras. The montage is a fantastic homage to great cinematography.

 

31:15 – One Hour Drama - “Motherland: Fort Salem” – Jon Joffin, ASC/CSC receiving his award. Joffin is the DP/Director for the VENICE firmware V4.0 launch film “Daydream” https://sonycine.com/articles/daydream-hfr/

 

1:17:30 – One Hour Drama - Non-Commercial “The Crown” – Fabian Wagner, ASC/BSC

 

1:24:30 – Spotlight Award – “The Two of Us” – Aurélien Marra

 

Episode of a One-Hour Television Series – Non-Commercial

 

David Franco for “Perry Mason,” “Chapter 2”
Ken Glassing for “Lucifer,” “It Never Ends Well for the Chicken”
Adriano Goldman, ASC, ABC, BSC for “The Crown,” “Fairytale”
David Greene, ASC, CSC for “Impulse,” “The Moroi”
M. David Mullen, ASC for “The Marvelous Mrs. Maisel,” “It’s Comedy or Cabbage”
Fabian Wagner, ASC, BSC for “The Crown,” “Imbroglio” (winner shot on VENICE)

 

Spotlight Award

 

Katelin Arizmendi for “Swallow”
Aurélien Marra for “Two of Us” (winner shot on VENICE)
Andrey Naydenov for “Dear Comrades!”

 

Episode of a One-Hour Television Series – Commercial

 

Marshall Adams, ASC for “Better Call Saul,” “Bagman”
Carlos Catalán for “Killing Eve,” “Meetings Have Biscuits”
François Dagenais, CSC for “Project Blue Book,” “Area 51”
Jon Joffin, ASC for “Motherland: Fort Salem,” “Up is Down” (winner shot on VENICE)
C. Kim Miles, ASC, CSC, MySC for “Project Blue Book,” “Operation Mainbrace”

 

The rest of the winners:

 

Feature Film

 

Erik Messerschmidt, ASC for “Mank” (winner)
Phedon Papamichael, ASC, GSC for “The Trial of the Chicago 7”
Joshua James Richards for “Nomadland”
Newton Thomas Sigel, ASC for “Cherry”
Dariusz Wolski, ASC for “News of the World”

 

 

Documentary

 

Michael Dweck and Gregory Kershaw for “The Truffle Hunters” (winner)
Viktor Kosakovskiy and Egil Håskjold Larsen for “Gunda”
Gianfranco Rosi for “Notturno”

 

 

Motion Picture, Limited Series, or Pilot Made for Television

 

Martin Ahlgren, ASC for “The Plot Against America,” “Part 6”
Anette Haellmigk for “The Great,” “The Great”
Pete Konczal for “Fargo,” “The Birthplace of Civilization”
Steven Meizler for “The Queen’s Gambit,” “End Game” (winner)
Gregory Middleton, ASC, CSC for “Watchmen,” “This Extraordinary Being”

 

 

Episode of a Half-Hour Television Series

 

Ava Berkofsky for “Insecure,” “Lowkey Lost”
Greig Fraser, ASC, ACS for “The Mandalorian,” “Chapter 1: The Mandalorian”
Baz Idoine for “The Mandalorian,” “Chapter 13: The Jedi” (winner)
Matthew Jensen, ASC for “The Mandalorian,” “Chapter 15: The Believer”
Jas Shelton for “Homecoming,” “Giant”

 

More Articles

SEE MORE